Klicka den första bilden här nedan (inbjudan till utställning) om du vill läsa kritiken, katalogen eller se fler bilder

Alnarp inbjudan bild

Kim Lundberg Reijo Portala Pia Nilsson

 Ringsekreterare Kim Lundberg och Pia Nilsson med domaren Reijo Portala i mitten. 

Utställningsstämning

Utställningsmiljö   slottet

Novisklassen Hanar   nr 5 Floreo Sandel   nr 6 Zennis Hector Barbossa   nr 7 Reels Highlander

Hanar i Novisklassen: Floreo Sandel,  Zenni´z Hector Barbossa, Reel´s Highlander

Zennis Hector Barbossa 2

Novisklass -hanen Zenni´z Hector Barbossa

Bästa Tik   nr 37 Raglan Ready To Smile   nr 36 Scotline Beata Bay   nr 32 Floreo Shallon   nr 30 Scotline Colette Bay

Bästa Tik  Raglan Ready To Smile, nr 2 Scotline Beata-Bay, nr 3 Floreo Shallon, nr 4 Scotline Colette-Bay

Kvalifikation 1   nr 8 Floreo Ebenholz  Monika   nr 9 Löwi Scot Lively Ambassador Of Gold   ViviAnn

Hanar i Kvalifikationklass 1:  Floreo Ebenholz  med uppfödaren Monika Knutsson-Hall samt Löwi Scot Lively Ambassador Of Gold med uppfödaren Vivi-Ann Lövstedt

SUCH Distans Fiddle Faddle

SUCH Distans Fiddle-Faddle med uppfödaren Marie Gavik 

Lotterivinnare Pia Lundberg Christel

Lotterivinnaren Pia Lundberg med Skottefederation Syds ordförande Christel Cahlås 

 

BIR SUCH Raglan Republican BIM SUCH Raglan Ready To Smile  1

 

BIR SUCH Raglan Republican BIM SUCH Raglan Ready To Smile  2

BIR SUCH Raglan Republican & BIM SUCH Raglan Ready To Smile 

Resultat katalogbild

 Resultatnoteringar av ringsekreteraren Pia Nilsson

Christel 50  år

Christel Cahlås grattades av fyllda 50 -år och Skottefederationens Grand Old Lady Monika Knutsson-Hall tackades för sin uppmuntran, stöd och lärdom genom åren!

After Show på Långa Bryggan i Bjerred

 Efter utställningen samlades en del utställare och funktionärer på en gemensam middag på ´Långa Bryggan´ i Bjärreds Kallbadshus och Restaurang

After Show

Tack för alla engagerade utställare, funktionärer och framförallt grundliga och proffsiga domaren Reijo Portala!