2017-07-15 Alnarp Inoff., Ruth O´Connor

2017-07-15 Alnarp Inofficiell utställning av Skottefederationen Syd, domare Ruth O´Connor (FRA)  

Anmälda hundar: 44

3 hundar deltog ej och 3 hundar är strukna enligt beslut av styrelsen i SF då de anmälts i fel klass.

Deltagande hundar: 13 hanar och 23 tikar och 2 hanvalpar.

HANAR

1 BIR BIS                                  SEUCH Raglan Russian Winter                                           42 poäng

2BH                                          SEUCH Piccola Strega Xerxes                                             15 poäng

3BH                                          Multichampion Marland Imagination                                    struken

4BH                                          Nicla Zeta Juno Azumi                                                       11 poäng

TIKAR

1 BIM                                        SEUCH Mandowal Classic Charm for Stonegarth                   struken

2BT                                           Mariss Raketa                                                                   26 poäng

3BT                                           DKUCH,SEUCH Filisite Brash Why Alone Star                       24 poäng

4BT                                           SEUCH, NORD V-15,SEJV-12 Raglan Ready to Smile            22 poäng

Bästa Valp                               Jig´s Rönnerdal
Bästa Nybörjare                       Tailor Swist
Bästa Junior                            Nicla Zeta Juno Azumi
Bästa Novis                             Raglan Reputation
Bästa Kvalifikationsklass 1        Raglan Republican
Bästa Kvalifikationsklass 2        SEUCH Mandowal Classic Charm for Stonegarth               struken
Bästa Allmän klass                   SEUCH Raglan Russian Winter
Bästa Veteran                          Int CH,NLCH Lucia´s Dream Soldier Boy                         struken
Bästa Avelsklass                       SEUCH Raglan Russian Winter
Bästa Uppfödargrupp                Kennel Raglan som erhöll Ferox-priset


Forts. Alnarp 2017-07-15

 

HANHUNDAR

Valpklass

1hp      Jig´s Rönnerdal

2hp      Reel´s Highlander

Juniorklass

1hp      Nicla Zeta Juno Azumi

2hp      Löwi-Scot Lively Ambassador Of Gold

3hp      Zenni´s Jack Sparrow

Kvalifikationsklass 1

1hp      Raglan Republican

2hp      Gilmoores Good Gracious

3hp      Floreo Ebenholtz

Kvalifikationsklass 2 struken

Allmän klass

1hp      SEUCH Raglan Russian Winter

2hp      SEUCH Piccola Strega Xerxes

3hp      House Of Scotties Uscher Son of Vlad

4hp      SEUCH Jig´s Allegro Brilliante

Oplacerade     SEUCH Distans Fiddle Faddle och SEUCH Piccola Strega Dumbledore

Veteranklass

1hp      struken

2hp      DKUCH SEUCH Terrracotta Eraasmus

 

TIKAR

Nybörjarklass

1hp      Nicole´s Tailor Swist

2hp      Smiling Pretty

Juniorklass

1hp      Mariss Raketa

2hp      Smile Again

3hp      Scotline Colette-Bay

4hp      Floreo Shallon

Novisklass

1hp      Raglan Reputation

Kvalifikationsklass1

1hp      Reel´s Piobaireachd

2hp      Floreo Wild Daffodil

Kvalifikationsklass 2

1hp      struken

2hp      Floreo Strawberry

3hp      Distans Candy Flash

Allmän klass

1hp      DKUCH, SEUCH Filisite Brash Why Alone Star

2hp      SEUCH,NORD V-15,SEJW-12 Raglan Ready To Smile

3hp      Piccola Strega Bellatrix

4hp      SEUCH, DKUCH Scotline Beata- Bay

Oplacerade       SEJV-16 Of Stonegarth Butterscotch,SEUCH Piccola Strega Lillith,SEUCH Raglan Real Gold, SEUCH Raglan Rosa På Bal, SEUCH Reels Flora Macdonald Fancy

Veteranklass

1hp      Floreo Pansy

2hp      SEUCH Distans Wild Nonsense

Avelsgrupp

1hp      SEUCH Raglan Russian Winter

Uppfödargrupp

1hp      Kennel Raglan

2hp      Kennel Piccola Strega

3hp      Kennel Floreo