Väst

Lokalavdelning Väst

Kontaktperson i Väst:

Peter van der Steen

petervds62@hotmail.com

                                                         RESULTAT

Göteborg 21/8 2021                               Domare: Masa Siroka,   Slovenien



 

Plac          Valpklass 4-6 mån

            Hanar

  1. Tatler Tulkinghorn                              HP, Bästa valp 4-6 mån  BIS-valp

 

Plac                     Tikar

  1.     Tatler Trotwood                                  HP

  2.     Dundee Regal Daydream                  HP

 

Plac             Valpklass 6-9 mån

                         Hanar

  1. Of Stonegart Glen Garry                     HP

 

Plac                     Tikar

  1. The Flying Dutch Heidi Klum               HP, Bästa valp 6-9 mån, BIM-valp
  2. The Flying Dutch Julia Stegner           HP                     
  3. Of Stonegarth Glen Rossa                   HP

 

Plac                     Juniorklass Hanar

  1. Roskots Dur Filur                                  HP
  2. Roskots Dus Filibus                              HP
  3. Roskots Dux Filux                                 HP

 

Plac                     Unghundsklass   Hanar

  1. Of Stonegarth Scotland The Brave      HP, BIM- Unghund
  2. The Flying Dutch Björn Järnsida          HP
  3. Piccola Strega Morpheus                     HP
  4. Dundee New Money

 

Plac                     Öppenklass Hanar

  1. Scotline Dixon-Bay                               HP, 3BH
  2. Fenedge Seven Summits                     HP
  3. Wetterau Sz´epe Zuli Se
  4. Roskots Jackson Mellville

Opl    Reel´s Highlander

 

Plac                     Championklass Hanar

  1. Dundee Fighting Hero                         HP, 1BH, BIS
  2. Of Stonegarth Striking Pose               HP, 4BH
  3. Pershaps Rendez Vous

 

Plac                     Veteranklass Hanar

  1.  Piccola Strega Xerxes                         HP, BIM-Veteran

 

Plac                     Juniorklass Tikar

  1. Gleetail´s Little Miss Betti                      HP, 4BT BIS-junior
  2. Draganora Black Stormy Heart             HP

 

Plac                     Unghundsklass Tikar

  1. Zenniz Wonder Women                          HP, 3BT BIS-unghund
  2. Dundee Nosy Maid                                  HP
  3. Tatuin Tallahasse Lasse                         HP
  4. Of Stonegarth Hardwick Bess                 HP

 

Plac                     Öppenklass Tikar

  1. Dundee Keep Playing                             HP, 2BT
  2. Tatler Tuckbox                                        HP
  3. Mariss Elektra
  4. Little Heartbraker Dalla

 

Plac                     Championklass Tikar

  1. Tatler Twill                                               HP
  2. Piccola Strega Bellatrix

 

Plac                     Veteranklass Tikar

  1. Tatler Turnberry                                       HP, 1BT, BIS-veteran, BIM
  2. Dundee Especial Friend                          HP
  3. Of Stonegarth Black Rosetta                   HP

 

                             Braceklass       

                             Caisa Eklund                        HP

 

                             Avelsklass

                             Dundee Fighting Hero          HP  BIS-avel

 

                             Uppfödarklass

                             Kennel Dundee                     HP, Vinnare av Ferox vandringspris

 

 

                                BIS                                             BIM

             Dundee Fighting Hero                  Tatler Turnberry

 

 

Inoff utställning 21 augusti 2021

i Kallebäck, i Göteborgs utkant

Läs detaljer om utställningen här >>
Anmälan är stängd
Titta på film om hur man visar sin hund >>

Domarpresentation:

Dömmer gör Masa Sikora från Slovenien.
Masa har i sitt föräldrahem haft hundar av olika raser i hela sitt liv.

Hon har ett stort djurintresse men först och främst gäller det hundar.

Sedan 2003 då hon fick sin första skotte är hon en hängiven skotteälskare .
2005 hade hon sin första skottekull och tog kennelnamnet "Peabar".

Många skottar med detta kennelnamnet är toppvinnande hundar både inom och utanför Europa . Masa är auktoriserad domare på de flesta terrierna i grupp 3. Hon har dömt skottar i sitt hemland och i USA, Finland samt Italien .

För oss ett nytt och mycket intressant namn som förhoppningsvis skall göra att skotteuppfödare och skotteägare vill komma till Ale och ställa ut.

För Skottefederationen Väst
Monica Rosendahl