Väst

Skottefederationen Väst

Kontaktperson i Väst:

Peter van der Steen

petervds62@hotmail.com

Planerade aktiviteter våren 2022

Söndag 15 maj, kl 11- ca 15

NOSEWORK/RALLYLYDNAD
Svensavägen 77, Kungsbacka

Kostnad 100 kronor

Vår instruktör Lisbeth har i många år tävlat rallylydnad, agility, viltspår samt nosework.

Anmälan till Agneta Hermansson
0706 - 79 10 70


Lördag 9 april, kl 11

SKOTTEPROMENAD
Gunnebo slott, samling vid stallet.

Ta med egen fikakorg, något att sitta på
och för vädret lämpliga kläder. Vi skall ha roligt och vi hoppas på att även vädret blir roligt

                                                       RESULTAT


Göteborg 21/8 2021

Domare: Masa Siroka, Slovenien


 

Valpklass 4-6 mån

Hanar

  1. Tatler Tulkinghorn 
    HP, Bästa valp 4-6 mån, BIS-valp

 

Tikar

  1.Tatler Trotwood, HP

  2. Dundee Regal Daydream, HP

 

Valpklass 6-9 mån

Hanar

  1. Of Stonegart Glen Garry, HP

 

Tikar

  1. The Flying Dutch Heidi Klum,
    HP, Bästa valp 6-9 mån,

    BIM-valp
  2. The Flying Dutch Julia Stegner, HP                     
  3. Of Stonegarth Glen Rossa, HP

 

Juniorklass
Hanar

  1. Roskots Dur Filur, HP
  2. Roskots Dus Filibus, HP
  3. Roskots Dux Filux, HP

 

Unghundsklass
Hanar

  1. Of Stonegarth Scotland The Brave     
    HP, BIM- Unghund
  2. The Flying Dutch Björn Järnsida, HP
  3. Piccola Strega Morpheus, HP
  4. Dundee New Money

 

Öppenklass
Hanar

  1. Scotline Dixon-Bay
    HP, 3BH
  2. Fenedge Seven Summits, HP
  3. Wetterau Sz´epe Zuli Se
  4. Roskots Jackson Mellville

  Opl. Reel´s Highlander

 

Championklass Hanar

  1. Dundee Fighting Hero
    HP, 1BH, BIS
  2. Of Stonegarth Striking Pose
    HP, 4BH
  3. Pershaps Rendez Vous

 

Veteranklass Hanar

  1. Piccola Strega Xerxes
    HP, BIM-Veteran

 

Juniorklass Tikar

  1. Gleetail´s Little Miss Betti
    HP, 4BT BIS-junior
  2. Draganora Black Stormy Heart, HP

 

Unghundsklass Tikar

  1. Zenniz Wonder Women
    HP, 3BT BIS-unghund
  2. Dundee Nosy Maid, HP
  3. Tatuin Tallahasse Lasse, HP
  4. Of Stonegarth Hardwick Bess, HP

 

Öppenklass Tikar

  1. Dundee Keep Playing
    HP, 2BT
  2. Tatler Tuckbox, HP
  3. Mariss Elektra
  4. Little Heartbraker Dalla

 

Championklass Tikar

  1. Tatler Twill, HP
  2. Piccola Strega Bellatrix

 

Veteranklass Tikar

  1. Tatler Turnberry
    HP, 1BT, BIS-veteran, BIM
  2. Dundee Especial Friend, HP
  3. Of Stonegarth Black Rosetta, HP

 

Braceklass       

Caisa Eklund, HP

 

Avelsklass

Dundee Fighting Hero, HP
BIS-avel

 

Uppfödarklass

Kennel Dundee
HP, Vinnare av Ferox vandringspris

 

BIS                        BIM

Dundee Fighting Hero           Tatler Turnberry